همگامی دو محصول رقیب در درمان دیابت

0
1101

سازمان غذا و داروی آمریکا دو محصول ترکیبی جدید را که با هم رقابت سختی دارند و در برگیرنده دوزهای ثابت از آگونیست‌های گیرنده ۱-GLP و انسولین طولانی‌اثر هستند، به ترتیب محصولی از دو شرکت سانوفی و نوردیسک، برای درمان بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ تائید کرد.

این دو محصول که LixiLan و IDegLira نام دارند، در طول کارآزمایی‌های بالینی نتایج مثبتی داشته‌اند.

حال تائید محصول شرکت سانوفی در ایالات متحده، با نام LixiLan، نخستین مارکت جهانی برای این داروی ترکیبی است که از دو داروی قدیمی‌تر این شرکت، یعنی آگونیست گیرنده ۱-GLP (با نام lixisenatide، نام تجاری Lyxumia/Adlyxin) و انسولین گلارژین (لانتوس) تشکیل شده است. اندیکاسیون تجویز داروی فوق، درمان بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ که با انسولین بازال (کمتر از ۶۰ واحد در روز) یا lixisenatide به تنهایی، به خوبی و به مقدار مناسب کنترل نمی‌شوند.

قلم‌های از پیش پرشده این شرکت که حاوی دوزهای ثابت از انسولین گلارژین ۱۰۰ U/ml و lixisenatide با دوز ۳۳ میکروگرم در میلی‌لیتر است و با نام ۳۳/۱۰۰ Soliqua وارد بازار دارویی شده، با دوز یک بار در روز تجویز شده و در برگیرنده ۱۵ تا ۶۰ واحد انسولین گلارژین و ۵ تا ۲۰ میکروگرم lixisenatide است.

این قلم از تکنولوژی SoloStar بهره می‌برد یعنی نوعی از پلت‌فرم تزریق انسولین یکبار مصرف که اغلب در جهان استفاده می‌شود.

۳۳/۱۰۰ Soliqua در ایالات متحده از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ در داروخانه‌های خرده‌فروشی در دسترس قرار خواهند گرفت.

مشابه داروی فوق، محصول کمپانی Novo Nordisk نیز ترکیبی با دوز ثابت از مقدار ۳.۶/۱۰۰ انسولین degludec (با نام تجاری Tresiba) و آگونیست ۱-GLP، یعنی liraglutide (با نام تجاری Victoza) است.

این دارو که با عنوان Xultophy شناخته می‌شود، یک بار در روز تجویز شده و در کنار رژیم غذایی و ورزش، به کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند که نتوانسته‌اند با انسولین بازال (کمتر از ۵۰ واحد روزانه) یا liraglutide (کمتر یا مساوی ۸/۱ میلی‌گرم در روز) به حد مطلوب قند خون برسند.

Xultophy 3.6/100 می‌تواند همراه با یا بدون غذا و در یک زمان مشخص در روز استفاده شده و در قلم‌های از پیش پر شده، در دسترس قرار دارند.

این قلم انسولینی در هر بار تزریق دوزهای ۱۰ تا ۵۰ واحدی تحویل می‌دهد.

هر واحد Xultophy 3.6/100، حاوی یک واحد انسولین degludec و ۰۳۶/۰ میلی‌گرم liraglutide است. دوز آغازین درمان، ۱۶ واحد (۱۶ واحد انسولین degludec و liraglutide 58/0 میلی‌گرم) است. ماگزیمم دوز آن نیز ۵۰ واحد انسولین degludec و ۸/۱ میلی‌گرم liraglutide در روز است. نوو نوردیسک اعلام کرد انتظار می‌رود Xultophy در نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۷ وارد بازار شود.

این شرکت با پشتکار بالا به دنبال آن است که Xultophy 3.6/100، با اطمینان برای بیماران واجد شرایط در دسترس قرار می‌گیرد.

آژانس پزشکی اروپا به تازگی چراغ سبز خود را به داروی ترکیبی سانوفی (انسولین گلارژین و lixisenatide) نشان داده و انتظار می‌رود طی ماه‌های آتی در اتحادیه اروپا به تائید رسمی برسد. این دارو در اروپا تحت عنوان Suliqua شناخته شده و تفاوت اندکی در دوزهای آن دیده می‌شود (انسولین گلارژین ۱۰۰ واحد در میلی‌لیتر با lixisenatide 30 یا ۵۰ میکروگرمی در میلی‌لیتر).البته اندیکاسیون تجویز آن در اتحادیه اروپا نیز کمی فرق دارد. در واقع، Suliqua در ترکیب با متفورمین برای درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ برای بهبود کنترل قند خون زمانی که هیپرگلیسمی آنها با متفورمین به تنهایی یا ترکیب متفورمین با دیگر داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون یا با انسولین بازال کنترل نمی‌شود، تجویز می‌شود.

محصول نوو نوردیسک، با نام Xultophy، اکنون در اتحادیه اروپا در دسترس بیماران قرار دارد و اندیکاسیون تجویز آنهم بهبود کنترل قند خون در ترکیب با دیگر محصولات خوراکی کاهنده قند خون است، زمانی که این داروها به تنهایی یا در ترکیب با انسولین بازال نمی‌توانند قند بالای خون را در فرد دیابتیک به اندازه کافی کنترل کند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید